Zemin Süpürme Makinesi Belgesi

Zemin süpürme aracı nedir? Zemin süpürme makinesi belgesi nasıl alınır?

Zemin Süpürme Belgesi

Zemin Süpürme Makinesi Belgesi araç üzerine monte edilen Vakumlu Yol Süpürme Makinası; yardımcı motor, çöp haznesi, vakum fanı, hidrolik ve pnömatik sistem, fırça ve sulama sistemlerinden meydana gelmektedir. Çöp haznesi kapasitesi 3.5 m3’c kadar degişen ölçülerde, üzerine monte edilen araca bağlı olarak degişiklikler göstermektedir. Araç, isteğe bağlı olarak sağ yada sol taraftan ayrı ayrı olmak üzere tek taraflı kumanda edilebildigi gibi, aynı zamanda hem sağ ve hemde sol taraftan olmak üzere çift taraflı olarak aracın direksiyon kumanda sistemi dizayn edilebilmektedir. Çöp haznesi ile diger aksamlar olan; yardımcı motor, su tankı ve hidrolik sistem yağ tankı odası birbirinde ayrı olarak imal edilmiştir. Bu sistem scs ve ısı izolasyonu ve aynı zamanda bakım kolaylığı sağlamaktadır.

Vakum fanı direkt olarak çöp haznesinin üzerine monte edilmiştir. Fan çelik gövdeli hidrolik motor vasıtası ile tahrik edilmektedir. Bu sistem vakum kayıplarını önlemektedir. Süpürme esnasında tozlanmayı önlemek için kullanılan sulama sistemi vasıtası ile aynı zamanda vakum sisteminde toz tutma işlemi gerçekleştirilmektedir. Özel olarak dizayn edilen yüksek performanslı emiş yapılabilmektedir.

HAMARAT adı ile imal etmekte olduğumuz bu makine, dünyada üretilen modelleri arasında seçilmiş ve TÜRKİYE şartlarına göre geliştirilerek uyarlanmış ideal bir yol süpürme, ilaçlama ve yıkama makinasıdır. Bu makine yolları, yaya kaldırımları,üstü açık işyerlerinin bahçeleri ve değişik sağlamlaştırılmış zeminleri temizlemek ve park bahçelerde ağaç, bitki ve çöp konteynerlerini ilaçlamak ve yıkamak için dizayn edilmiş olup, bir başka anlamda çevre koruması amacına yönelik bir makinadır.

Zemin süpürme makinesi belgesi nasıl alınır?

Operatör, Milli Eğitim Bakanlığı’ndan onaylı operatör belgesine sahip olmalıdır. Herhangi bir kaza anında bütün sorumluluklar operatöre rücu eder. Operatör belgesine sahip olmayan kişi yasal olarak forklift iş makinesini kullanamaz. Bu tür elemanları çalıştıran işverenler yasa gereği 7/7583 Sayılı İş Emniyeti ve İş Güvenliği Tüzüğü ve 1475 Sayılı iş Kanunu hükümlerine göre suçlu sayılırlar.

Zemin süpürgesi ehliyeti için kursiyer 50 soruluk Motor testine tabi tutulur. Sınav sonucunda Direksiyon sınavına girerek geçerse belgeyi almaya hak kazanır. Kursiyer hangi iş makinası için sınava girmişse Sertifikaya o iş makinası adı yazılır.

Herhangi bir ehliyeti olan kursiyer Operatör Belgesini G sınıfı olarak işletebilir. İşletme masrafı Trafikte 400 TL

 

İş Makinesi ehliyeti için gereken belgeler : 4 adet Vesikalık Fotoğraf ,Sabıka kaydı,Diploma(Aslı yeterli) ,Sağlık Raporu

Zemin süpürme Operatör Belgesi Nasıl Alınır?

Zemin süpürme ehliyeti almanın koşulları :

18 Yaşını doldurmuş olmak.

En az ilkokul mezunu olmak .

Vücut yapısı ve ruh sağlığı bakımından yönetmelikte belirtilen şartlara sahip olmaları.

Kanunun 41.maddesinin (e)bendinde sayılı suçlardan hüküm giymemiş olmak.

Not: Zemin süpürme ehliyeti belgesi almak isteyen kişinin her hangi bir ehliyeti olmasada müracaat edebilir.

Ehliyeti yoksa trafiğe çıkamaz, ancak şantiyede,tünelde trafiğe kapalı alanda kullanabilir

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir